ROZHOVOR: Honza Vavřička o Vostré kráse

Vostrá krása je v tiskárně, vy si ji již můžete předobjednat, a tak bychom rádi trochu poodhalili zákulisí jejího vytváření a obecně představili osobnost Honzy Vavřičky, kterého jsme pro tuto příležitost trochu zpovídali.

Jan Vavřička

Jak vlastně vznikl nápad na Vostrou krásu?

Nápad na vytvoření sbírky povídek Vostrá krása mi začal pulzovat v hlavě nedlouho po vydání sbírky povídek Vostrá pohoda. Však to znáš, je to takové vrtošivé vesmírné autorské puzení tvořit stále dál a dál a těšit se z procesu vytváření něčeho nového a touha radovat se z dokončeného díla.

Největší motivací při tvorbě je pro mě pocit štěstí, který se dostaví, když je dílo finální a čtenáři jsou spokojení. To je ryzí radost!

Jak jsi vybíral autory, kteří jsou součástí sbírky?

Autory jsem vybíral podle sympatií a žánrové relevance v naší společné časoprostorové sociální bublině. Dá se říct, že vesmír mi poslal autory v ústrety buď v reálném světě, anebo na displej mobilu. Řečeno dvěma slovy: náhody neexistují.

Kde se vzal nápad na společné povídky? Probíhalo jejich psaní hladce, nebo došlo k autorským konfliktům?

Nápad na společné povídky ke mně přišel jako ekvivalent k pěveckým duetům. Díval jsem se jednoho dne na videoklip k písni, kde účinkovali dva zpěváci. Konkrétní song, ani jména, ani tváře si teď nevybavím, ale napadlo mě, že bychom si mohli s dalšími autory literárně zazpívat ve sbírce povídek Vostrá krása.

K autorským konfliktům nedošlo, protože jsem měl právo veta, které jsem avizoval hned na začátku spolupráce. (smích)

Vostrá krása má i charitativní účel. Mohl bys nám k tomu říct více?

Rád bych finančně podpořil sdružení Krása v srdci o.s., které bylo založeno počátkem roku 2009 za účelem pořádání kulturních, společenských, sportovních a vzdělávacích akcí zaměřených na propagaci zdravého životního stylu, stravy, pohybu, ochrany životního prostředí, ekologické výchovy a se zaměřením na osvětu poruch příjmu potravy.

S ředitelkou projektu Krása v srdci Pavlínou Němečkovou jsem se seznámil díky soutěži Česko-Slovenská MISS 2015, kterou organizovala, a mně se zalíbilo, jakým způsobem byla tato soutěž vedena, zaměřena a spojena s charitativní činností.

Napadlo mě spojit příjemné s užitečným a propojit svět krásných žen, fantazie, science fiction, erotiky, humoru také s charitou… a ono to vyšlo.

Chtěl bych tímto moc poděkovat každému za každou korunu, kterou přispěl na projekt Vostrá krása. Veškeré vybrané peníze jsme použili na náklady spojené s vydáním knihy a zbývajících částku předám sdružení Krása v srdci.

Dále chci poděkovat Martinovi Štefkovi a nakladatelství Golden Dog za super spolupráci, profesionální přístup při vytváření knížky a také za to, že z prodeje každé knihy bude věnováno 20 Kč sdružení Krása v srdci.

Jsi provozovatelem webu Vanili.cz, jsi autorem, vlastně i hercem, komikem, propagátorem. Jak se tohle všechno dá zvládat?

Dá se to zvládat jedině s podporou rodiny a přátel.

Online magazín Vanili.cz překročil hranici 8 000 000 zobrazených stránek a získal ocenění Nejlepší český web 2018. Za to děkuji všem kolegům a kolegyním v redakci a všem, kdo pro náš sci-fi web hlasovali na Festivalu Fantazie 2018. Je to úspěch nás všech.

V roli herce a baviče jsem šťastný a za tohle štěstí jsem nejvíce vděčný mé úžasné a tolerantní manželce Pavlince. Je to trpělivý a empatický anděl. Děkuji vesmíru, že mi tuhle čistou duši seslal.

Hodláš v podobných sbírkách jako je Vostrá krása pokračovat, anebo si od editování sborníků dáš na chvíli pauzu?

Od editování sborníků a psaní sci-fi povídek si dám pauzu. Od tvoření scének, skečů, videí, vyprávění košilatých fórů a vymýšlení ptákovin nikoliv.

Ať vás všechny provází Síla, štěstí, zdraví a láska!