ROZHOVOR: Honza Vavřička

Vostrá krása je v tiskárně, vy si ji již můžete předobjednat, a tak bychom rádi trochu poodhalili zákulisí jejího vytváření a obecně představili osobnost Honzy Vavřičky, kterého jsme pro tuto příležitost trochu zpovídali. Článek Rozhovor: Honza Vavřička vedl Martin Štefko.

Jan Vavřička

Jak vlastně vznikl nápad na Vostrou krásu?

Nápad na vytvoření sbírky povídek Vostrá krása mi začal pulzovat v hlavě nedlouho po vydání sbírky povídek Vostrá pohoda. Však to znáš, je to takové vrtošivé vesmírné autorské puzení tvořit stále dál a dál a těšit se z procesu vytváření něčeho nového a touha radovat se z dokončeného díla.

Největší motivací při tvorbě je pro mě pocit štěstí, který se dostaví, když je dílo finální a čtenáři jsou spokojení. To je ryzí radost!

Jak jsi vybíral autory, kteří jsou součástí sbírky?

Autory jsem vybíral podle sympatií a žánrové relevance v naší společné časoprostorové sociální bublině. Dá se říct, že vesmír mi poslal autory v ústrety buď v reálném světě, anebo na displej mobilu. Řečeno dvěma slovy: náhody neexistují.

Kde se vzal nápad na společné povídky? Probíhalo jejich psaní hladce, nebo došlo k autorským konfliktům?

Nápad na společné povídky ke mně přišel jako ekvivalent k pěveckým duetům. Díval jsem se jednoho dne na videoklip k písni, kde účinkovali dva zpěváci. Konkrétní song, ani jména, ani tváře si teď nevybavím, ale napadlo mě, že bychom si mohli s dalšími autory literárně zazpívat ve sbírce povídek Vostrá krása.

K autorským konfliktům nedošlo, protože jsem měl právo veta, které jsem avizoval hned na začátku spolupráce. (smích)

Vostrá krása má i charitativní účel. Mohl bys nám k tomu říct více?

Rád bych finančně podpořil sdružení Krása v srdci o.s., které bylo založeno počátkem roku 2009 za účelem pořádání kulturních, společenských, sportovních a vzdělávacích akcí zaměřených na propagaci zdravého životního stylu, stravy, pohybu, ochrany životního prostředí, ekologické výchovy a se zaměřením na osvětu poruch příjmu potravy.

S ředitelkou projektu Krása v srdci Pavlínou Němečkovou jsem se seznámil díky soutěži Česko-Slovenská MISS 2015, kterou organizovala, a mně se zalíbilo, jakým způsobem byla tato soutěž vedena, zaměřena a spojena s charitativní činností.

Napadlo mě spojit příjemné s užitečným a propojit svět krásných žen, fantazie, science fiction, erotiky, humoru také s charitou… a ono to vyšlo.

Chtěl bych tímto moc poděkovat každému za každou korunu, kterou přispěl na projekt Vostrá krása. Veškeré vybrané peníze jsme použili na náklady spojené s vydáním knihy a zbývající částku předám sdružení Krása v srdci.

Dále chci poděkovat Martinovi Štefkovi a nakladatelství Golden Dog za super spolupráci, profesionální přístup při vytváření knížky a také za to, že z prodeje každé knihy bude věnováno 20 Kč sdružení Krása v srdci.

Jsi provozovatelem webu Vanili.cz, jsi autorem, vlastně i hercem, komikem, propagátorem. Jak se tohle všechno dá zvládat?

Dá se to zvládat jedině s podporou rodiny a přátel.

Online magazín Vanili.cz překročil hranici 8 000 000 zobrazených stránek a získal ocenění Nejlepší český web 2018. Za to děkuji všem kolegům a kolegyním v redakci a všem, kdo pro náš sci-fi web hlasovali na Festivalu Fantazie 2018. Je to úspěch nás všech.

V roli herce a baviče jsem šťastný a za tohle štěstí jsem nejvíce vděčný mé úžasné a tolerantní manželce Pavlínce. Je to trpělivý a empatický anděl. Děkuji vesmíru, že mi tuhle čistou duši seslal.

Hodláš v podobných sbírkách jako je Vostrá krása pokračovat, anebo si od editování sborníků dáš na chvíli pauzu?

Od editování sborníků a psaní sci-fi povídek si dám pauzu. Od tvoření scének, skečů, videí, vyprávění košilatých fórů a vymýšlení ptákovin nikoliv.

Ať vás všechny provází Síla, štěstí, zdraví a láska!