Jihočeský horor: Autoři odpovídají podruhé

Rozhodli jsme se, že zpovídáme autory jednotlivých povídek knihy Jihočeský horor. I když otázky máme pouze tři, autorů deset, a tak odpovědi rozdělíme do tří článků. Tak, autoři odpovídají podruhé, a to na otázku: Jaký máš vztah k jihu Čech?

Jihočeský horor: Autoři odpovídají podruhé

Miroslav Pech

Narodil jsem se v Jindřichově Hradci, dětství a dospívání prožil v Nové Bystřici a nyní žiju s manželkou a dcerami v Českých Budějovicích. Jsem tudíž ryzím jižanem. Netvrdím, že se v tomhle kraji kdovíjak orientuju, ale mám to tu rád a na život jinde nepomýšlím.

Václav Křenek

Velice intimní. Často o této oblasti přemýšlím spíš jako o nějaké mně blízké entitě než o geografickém celku.

Ivana Gašparíková

Jižní Čechy jsou kusem světa, kde jsem vyrostla, kde žiju a plánuji se nechat i zakopat. Takže se dá říct, že určitě kladný. Musí být kladný, neboť řetěz, kterým jsem k nim připoutaná je dost robustní a pevný.

Jiří Sivok

Jsem rodák. Narodil jsem se v Českých Budějovicích. Trávil čas na chalupě ve vesnici Nítovice u Kardašovy Řečice a nyní bydlím na budějovické periferii v Nových Homolích. Jižní Čechy jsou celý můj život. Mám to tady rád a to, že tu máme tak velkou a stabilní základnu autorů, je zarážející, ale těší mě to.

Martin Štefko

Narodil jsem se v Českém Krumlově, prožil jsem v něm zhruba dvacet devět let, zbytek života pak na Včelné u Českých Budějovic, plánujeme se stěhovat zase jen o kousek dál. Když jsem se rozhodoval, jestli jít na vysokou do Prahy, nebo do Budějovic, zůstal jsem v Budějovicích, i když Praha by přinášela víc možností. Něco mě prostě v jižních Čechách drží a nechci odsud odejít. Nemám důvod odcházet, ať už proto, že tu mám rodinu, ale i proto, že jižní Čechy jsou prostě krásné. A jasně, zjistil jsem díky cestám s knihami, že ony jsou krásné i ostatní části země, ale ty chci objevovat jen na výletech, v těch jihočeských krásách chci i nadále žít.

Anna Korbelová

V jižních Čechách jsem se narodila, a prožila prvních třicet let ve městě Třeboň, které mě také díky tomu významným způsobem ovlivnilo.

Václav Votruba

Ač jsem původem z Domažlic, dlouhé roky žiju v Českých Budějovicích. Jižní Čechy mám moc rád, především bych asi vypíchl Novohradské hory.

Honza Vojtíšek

Velmi vřelý a krásný, byť nejsem zdejším rodákem. Ale nalezl jsem zde druhý, respektive nový, domov a přijal ho za svůj. Jižní Čechy mě uchvátily. Ještě je pořád co objevovat, co prolézt a co prožít na vlastní kůži, ale základy jsou – prochozené a na kole projeté po/šumavské kopce, malebné (zapadlé) vesničky projeté se synovým fotbalovým týmem, hudebně aktivní roky v Písku (kde jsem rok a půl žil) a v Českých Budějovicích. Jižní Čechy mi toho daly a pořád dávají hrozně moc, včetně inspirace k psaní. Líbí se mi, jak jsou členité a pestré.

Kateřina Malec Houfková

K jihu Čech mám vztah vřelý a často nostalgický. I když převážně žiju a pracuju v Brně, vždycky se na jih ráda vracím. Navíc jižní Čechy mají jeden poklad, který můžou všude jinde závidět. Je to Šumava. Tak jako v šumavských lesích není nikde na světě.

Svatopluk Doseděl

Veskrze kladný. Sice jsem se tu nenarodil, ale do první třídy už jsem šel tady. Jižní Čechy mám rád, jsou mým domovem, a pobyt v České Kanadě mi spolehlivě dobíjí baterky. Pokud osud nerozhodne jinak, zůstanu zde až do konce. A potom vlastně taky.

Otázku pro článek Jihočeský horor: Autoři odpovídají podruhé připravil Honza Vojtíšek.