Jihočeský horor: Autoři odpovídají poprvé

Rozhodli jsme se, že zpovídáme autory jednotlivých povídek knihy Jihočeský horor. I když otázky máme pouze tři, autorů deset, a tak odpovědi rozdělíme do tří článků. Tak, autoři odpovídají poprvé, a to na otázku: Jak a čím tvá povídka v antologii souvisí s jižními Čechami?

Jihočeský horor: Autoři odpovídají poprvé

Miroslav Pech

Na začátku příběhu cestuje hlavní postava Martin z Jihlavy do Českých Budějovic a asi jedna scéna se odehrává v budějovickém baru Cuba.

Václav Křenek

Především místem, odehrává se v Českých Budějovicích, v mém rodném městě, které budu mít navždy nesmazatelně zakódované v krvi, jíž na konci teče docela dost. Navíc, když jsem povídku začal psát, téměř ihned se mi vybavilo, jak jsem se ještě na střední škole každé ráno kochal výhledem na  Černou věž, která se koupala v ranním krvavém slunci. (A tenhle obraz se vlastně objeví i v textu.) Jak tak nad tím přemýšlím, tak povídka sleduje to, co se děje v jižních Čechách, ale  podobné události se v rámci jejího universa dějí po celém světě. Je to vlastně takový světový lokální příběh a jižní Čechy ta hlavní hvězda, na kterou míří kamera.

Ivana Gašparíková

Návrat domů je vyprávění, které vás zavede přímo do hlubokých lesů Šumavy, kde se děj odehrává. Čtenář tak může zjistit, co se tam ukrývá a plíží se ve stínech, kromě mě. Za mě tedy souvisí rozhodně prostředím.

Jiří Sivok

Jako u většiny mých děl, tak i Malá, velká ryba se odehrává v Českých Budějovicích, kde jsem prožil velkou část svého života. Rád své povídky i novely ukotvuji do jižních Čech. Pomáhá to s popisy, a hlavně to mnoho „jihuznalých“ čtenářů ocení.

Martin Štefko

Odehrává se v podstatě na jednom ze satelitů Český Budějovic, které jsou kolem krajské metropole rozeseté. Lidi – pokud mají rodiny a finance – v současné době nechtějí bydlet přímo ve městě, ale stěhují se do okolních městeček a vesnic, protože už nejsou in panelákové králíkárny, ale teď se jede na trochu větší výběhy, kterým říkáme domek se zahradou. Mnoho lidí ani neví, co takové bydlení vlastně obnáší, kolik je s tím starost,í a že to není jen nějaký společenský status. V podstatě vytváříme předměstí, jaká známe z amerických filmů, jen to děláme tak o šedesát let později. Fascinuje mě, jak tenhle status chtějí ještě navýšit tím, že si postaví bazén. Jelikož se – snad – v dohledné době do domku nedaleko Českých Budějovic nastěhuji, možná byly některé ty prvky až překvapivě autobiografické.

Anna Korbelová

Souvislost mojí povídky s jižními Čechami vychází z prožitku a reflexe jejich charakteristického koloritu, prosyceného krásou nekompromisní přírody. Na mysli mám kouzlo tajemně uhrančivých, nekonečných vodních ploch, lesů, trav a mlhy, která vstupuje do člověka a stává se jeho součástí.

Václav Votruba

Hedvika se odehrává v Benešově nad Černou, zároveň je provázána s mou knižní sérií Šumavský Děs, která je situována převážně do jižních Čech.

Honza Vojtíšek

Odehrává se koncem první půlky 19. století ve fiktivní dřevařské osadě na jednom šumavském kopci, kde hlavní hrdina, patnáctiletý Vašek, končí svůj první pracovní týden v lese, čeká ho odpočinkový víkend a známý jeho otce mu vysvětluje, jak to o víkendu v osadě chodí. Ač jsou osada a nedaleké město – pro zápletku významné – fiktivní, povídka má hned několik reálných jihočeských záchytných bodů.

Kateřina Malec Houfková

Moje povídka Pod zvonem souvisí s historickým hostincem původně nazývaným U Tří stříbrných zvonků. Dnes ho všichni Budějčáci znají jako hotel Zvon. Hotely, hlavně ty s historií, mě vždycky fascinovaly a asi i stále fascinovat budou. Právě proto jsem si jeden vybrala jako scenérii pro svou povídku

Svatopluk Doseděl

Vším. V jižních Čechách se odehrává, respektive na jejich pomezí s Vysočinou. Česká Kanada, jak se této lokalitě říká, je plná záhad a tajemství a o řadě z nich pojednávají místní báchorky a pověsti, které mohou být dobrým literárním základem. I pro horor. Já mám jižní Čechy i Českou Kanadu rád a tajemství jakbysmet.

Otázku pro článek Jihočeský horor: Autoři odpovídají potřetí připravil Honza Vojtíšek.