Vzácný druh: 8 abnormalit, které se zapsaly do historie

Freak show (1941). Zdroj fotografie: Wikipedie / Jack Delano / Public Domain

Svět je stále plný vzácných druhů onemocnění a genetických abnormalit. Na některé z nich již byly vynalezeny léky, jiné jsou bohužel stále neléčitelné.

Anomálie přitahují lidský zrak od nepaměti a není to tak dlouho, co lidé se svým neštěstím vystupovali v cirkusech a freak show jako vzácný druh. Dnes se na hlad tehdejších pozorovatelů díváme jako na vrchol necitu, ale pravdou je, že si nejeden vystupující přišel na slušné peníze. Musel však zaplatit krutou daň v podobě posměchu a ponížení. S abnormalitami a vzácnými nemocemi se můžeme setkat i v současné době, kdy na veřejnost sem tam prosákne šokující zpráva. Pojďme se podívat na pár historických milníků.

Alice E. Doherty trpěla vzácnou poruchou zvanou hypertrichóza. Zdroj fotografie: Wikipedie / neznámý autor / Public Domain.

1.      Vlčí lidé

Hypertrichóza patří mezi zvláštní tělesné abnormality a hlavním příznakem je extrémně zvýšený růst ochlupení těla. Odtud pramení také pojmenování Vlkodlačí syndrom a lidem postiženým touto genetickou poruchou se často říká vlčí lidé. Typickým projevem je růst vlasů tam, kde je normálně nenajdete, tedy například na obličeji. Lidé s hypertrichózou někdy mívají i různé defekty zubů a široký kořen nosu. Statistiky udávají, že tímto postižením trpí jeden člověk z milionu.

Vlkodlačí syndrom se stal „populární“ na přelomu 19. a 20. století, kdy lidé jím trpící byli nezřídka vystavováni jako kuriozita v panoptiku. Podobný osud potkal i Alici Elizabeth Doherty (1887–1933), která touto nevšední vadou trpěla. Už od narození bylo její tělo pokryto zhruba 5 cm dlouhým ochlupením, jež spolu s Alicí rostlo dál – v pěti letech dosáhlo délky 12 cm a v době dospívání až 22 cm. Není známo, že byl stejně postižen i někdo další z rodiny. Rodiče ji vystavovali jako atrakci na různých trzích a poutích již od jejích dvou let.

Ella Harper, která se proslavila jako Velbloudí dívka. Zdroj fotografie: Wikipedie / neznámý autor / Public Domain.

2.      Velbloudí dívka

Ella Harper (1870–1921) neboli Velbloudí dívka trpěla vzácnou vadou zvanou Congenita genu recurvatum (její kolena se ohýbala opačně), která děvčeti takřka neumožňovala chodit, proto se Ella pohybovala po čtyřech. Její fyzický stav mezi lidmi budil značnou pozornost, což si sama velmi dobře uvědomovala. Byla sice hendikepovaná, ale rozum měla v pořádku.

Své postižení se rozhodla zužitkovat a ve svých 12 letech začala vystupovat jako nevídaná atrakce v menší freak show. Diváci po Elle doslova lačnili, a tak netrvalo dlouho a přidala se k velkému cirkusu showmana W. H. Harrise, který jí na tu dobu nabídl doslova královský plat, 200 dolarů týdně.

Její číslo zahrnovalo ji a skutečného velblouda. Diváci se soustředili na jejich nohy a porovnávali je při chůzi. O dívce se mluvilo jako o napůl člověku a napůl velbloudovi. Tlak a ponížení byly nakonec pro chytrou, mladou slečnu tak obrovské, že se ve svých šestnácti letech rozhodla svět nevkusného showbyznysu opustit. Po odchodu se stáhla do ústraní a začala se věnovat studiu. Nakonec se také vdala.

Josephine M. Corbin trpěla vzácnou vadou dipygus. Zdroj fotografie: Wikipedie / Charles Eisenmann / volné dílo.

3.      Čtyřnohá dívka z Texasu

Josephine Myrtle Corbin (1868–1928) byla další smutnou hvězdou panoptik. Vystupovala pod jménem Čtyřnohá dívka z Texasu. Narodila se s vadou známou pod názvem dipygus. Měla dvě vzájemně oddělené pánve, z nich každá měla svůj pár nohou. Dvě prostřední nohy byly sice slabé, ale dokázala s nimi pohybovat. Stejně jako Ella Harper se vdala i Josephine. Vzala si doktora Clintona Bicknella a porodila mu pět dětí.

Aloisia Wagner, zpěvačka a podivnost. Rok 1925. Zdroj fotografie: Wikipedie / Public Domain.

4.      Zpívající Violett

Aloisia Wagner (narozená 1905/1906, datum úmrtí známo není) přišla na svět se syndromem tetra amelia. Tato netypická porucha má za následek, že se lidé rodí s absencí všech svých končetin. Kromě toho způsobuje další závažné malformace jiných částí těla (obličeje, hlavy, srdce, nervového systému, kostry a genitálií). Plíce nezřídka bývají vyvinuty nedostatečně, což značně ztěžuje dýchání. Děti s touto poruchou se obvykle nedožívají vyššího věku a často se narodí mrtvé.

Aloisia pocházela z německého Hemelingenu a se svým nevlastním bratrem a manažerem odcestovala do Ameriky na palubě lodi SS George Washington. Do New Yorku dopluli 3. dubna 1924. Měla domluvenou práci pro Samuela W. Gompertze v Dreamland Circus Side Show. Ten později převzal Aloisin další zaměstnavatel John Nicholas Ringling.

Vystupovala pod uměleckým pseudonymem Violetta jako zpěvačka a podivnost. Její kariéra byla dlouhá. Působila v několika vedlejších show a freak show (již zmíněný Dreamland na Coney Islandu, dále Ringling Bros. a Barnum & Bailey Circus a Mighty Haag Cirkus). Během svého života se setkala také s básníkem Jeanem Cocteauem (1889–1963), který ji popsal slovy „tvrdohlavá německá žena“.

Progerie je vzácné genetické onemocnění, které dělá z dětí starce. Zdroj fotografie: priznaky-projevy.cz

5.      Stařec, nebo dítě?

Syndromy předčasného stárnutí patří mezi vzácná genetická onemocnění, a jak už napovídá samotný název, jedním z hlavních příznaků je předčasné stárnutí. Tyto projevy se postupně objevují již ve velmi raném věku, a to mezi 18. až 24. měsícem života. Ti, jimž je tato nemoc diagnostikována, jsou tedy především malé děti, které navzdory svému nízkému věku mohou vypadat jako osmdesátiletí starci.

Kromě stárnutí se k onemocnění přidružují i další problémy, jako je nadměrné vypadávání vlasů, nemoci spjaté s kardiovaskulárním systémem či výrazné zpomalení růstu. Bohužel ani v dnešní době ještě není známá žádná účinná léčba a projevy se mohou pouze tlumit. Pacienti se zpravidla nedožijí delšího věku než patnácti let. Nejčastější příčinou úmrtí je infarkt myokardu nebo mozková mrtvice.

Lewandowsky-Lutz syndrom, který trápil Dedeho Koswaru. Muž obrazně řečeno obrůstal kůrou. Zdroj fotografie: dailymail.co.uk.

6.      Stromoví lidé

Není to tak dávno, co svět obletěla zpráva o podivném stromovém muži z Indonésie. Byl jím Dede Koswara († 2016), který trpěl velice vzácným onemocněním kůže. Na rukou a nohou se mu tvořily šupinaté bradavice; jakmile ztvrdly, začaly výrazně připomínat kůru stromu. Dede s onemocněním bojoval dlouho, svého času dokonce vystupoval v cirkuse, aby uživil rodinu. Zákeřné nemoci podlehl ve věku 45 let.

Za krušný život Dedeho Koswary může nemoc zvaná Epidermodysplasia verruciformis někdy též Lewandowsky-Lutz syndrom. Toto onemocnění je dědičné a je spojeno s vysokým rizikem karcinomu kůže. Kožní léze bývají rozesety po celém povrchu těla, avšak často bývají ohraničené, například na končetinách. Kůže je v nadměrné míře postižená bradavicemi, jejichž příčinou jsou HPV viry, a v pokročilém stadiu se podobá právě kůře stromu. Nemoc poprvé zdokumentovali lékaři Felix LewandowskyWilhelm Lutz, podle nich syndrom dostal jméno.

Se dvěma penisy se narodí pouze jeden ze šesti milionů Američanů. Zdroj fotografie: idnes, původně Reddit.com

7.      Double Dick Dude

V roce 2014 svět obletěla zpráva o muži se dvěma penisy. Tento muž si nepřál být jmenován, a tak si začal říkat Double Dick Dude. S veřejností se na sociální síti Reddit podělil o fotku svých dvou zcela funkčních „nástrojů“ a doplnil k tomu pár informací ze svého soukromí. Porucha, jíž trpí, se nazývá diphallus a pravděpodobnost výskytu je 1 : 5,5 milionům.

Chlapci s tímto delikátním problémem si jeden z penisů většinou nechávají chirurgicky odstranit, protože bývá zakrnělý. Není moc případů, kdy by oba zastávaly svou plnohodnotnou funkci. To se však zřejmě netýká Double Dicka. Ten uvedl, že oba jeho penisy dosahují nejen erekce, nýbrž i vyvrcholení. Navíc se nechal slyšet, že se díky nim cítí být jedinečný a má mnohem víc sebevědomí.

8.      Aurel Schwartz

Také Aurel Schwartz patří k vzácnému druhu a nese si s sebou jistou zátěž a nemilé tajemství, které nezná ani jeho vlastní žena. Připravte se křičet, protože jeho zrnko temnoty je zaseto hodně hluboko…

Freak show: smutná pravda

Zdroj videa: YouTube

Autor článku: Nelly Černohorská

Zdroje:

Wikipedie – Alice E. Doherty, Wikipedie – Ella Harper, Wikipedie – Myrtle Corbin, Wikipedie – Aloisie Wagner, Wikipedie – Freak show, dailymail.co.uk, priznaky-projevy.cz, idnes

Co by vás také mohlo zajímat?