ROZHOVOR: Vymazlené vraždy 3

Blíží se vydání knihy Vymazlené vraždy 3, a tak Milan Skála ke knize, která obsahuje další tři detektivní povídky, poskytl rozhovor. Rozhovor: Vymazlené vraždy 3 vás nechává nakouknout do tvorby této knihy a případně i dalších možných děl Milana Skály.

Vymazlené vraždy 3

Třetí pokračování detektivních povídek, to je skoro úspěch. Pořád jste posedlý dokonalými zločiny? Z pohledu vraha, samozřejmě.

Posedlý? To je silné slovo.  Ale líbí se mi vymýšlet příběhy, které jsou dějově původní, žádné kopírování klasických detektivek, a jsou současně výzvou pro logiku čtenářů. Třeba v první povídce, Lidem zážitky, se čtenář spolu s kriminalisty musí rozhodnout pro jednu ze tří vyšetřovatelských verzí: Tělo je zalité v nosném sloupu Domu kouzelníků, tělo je po rvačce zakopané v lese poblíž Prahy, anebo je tělo živé a spokojeně píše dopisy z Brazílie. Jde tam v prvé řadě o hledání těla, protože bez něj se vražda dokazuje moc špatně. Závěr je logický, ale velmi nečekaný.

Proč se druhá povídka jmenuje Milovník Napoleona?

Podle jedné z postav. Historik, který Napoleona miluje a cituje, kudy chodí. Ty citace jsou autentické. Některé zbožňuji. Třeba: Dělá-li soupeř chybu, netřeba ho rušit. Jiné citáty jsou děsivé; Napoleon měl zvláštní vztah k ženám a považoval je vysloveně za otrokyně a stroje na výrobu dětí. Rovnoprávnost pro ženy považoval za šílenost. To jsou fakta. Ale díky lásce k Napoleonovi se policii podaří najít cestu k vrahovi. Jinak by pohořela a případ by se nikdy nevyřešil.

Nevím, jestli se ženám bude čtení o Napoleonovi líbit. Polepšíte si povídkou Městečko U Prášilů?

Děsíte mě! Že by si ženy povídku ošklivily jen kvůli tomu malému velkému misogynovi? Kdyby ano, snad je zaujme povídka Městečko U Prášilů. Je tam velká tajná láska, která je důvodem neobvyklé vraždy. Na pozadí městečka, které vystavěli a obývají ho stavaři. Od specialistů na územní plán a přípravu staveb, přes výstavbu, až k účetnictví a daním. Jednoho dne nejvyšší náčelník a nejbohatší muž městečka sedne do auta, nastartuje a auto vybuchne. Policie brzy zjistí, že nástražný systém připravil špičkový specialista na výbušniny a námezdní vrah. Ti se špatně hledají, nemají k oběti vztah, často ji ani neznají. Kdo si ho objednal? Někdo z městečka? Policie systémem hop-trop po internetu vraha najme a doufá, že při pokládání nástrahy ho chytne. Anebo ne, což by byl velký průšvih.

Asi se u psaní bavíte. Takže budou Vymazlené vraždy 4?

Myslím, že ne. Trojka je poslední. Rozměr povídky, či spíše novely, je mi už jaksi malý. Dokončuji román, kde je víc prostoru na vyjádření a vykreslení postav

Zase vraždy?

Ano, brutální, ale zcela okrajově. Podstatou románu jsou ženy. Jejich radosti a starosti, lásky a nenávisti, věrnosti a nevěry (je tam nádherná nevěra), jejich skvělé a někdy nesnesitelné děti, úspěšné ambice i skličující stavy. Ženy heterosexuálky, bisexuálky, lesbičky. Promiňte, musím si udělat krátkou poznámku k nevěře u vdané bisexuálky, zapomněl jsem na to…

Prosím?

To z rozhovoru vyškrtněte. V závěru mám odstavec, jestli když vdaná bisexuálka má intimní poměr s jinou ženou, tak jde, anebo nejde o nevěru vůči manželovi.

No to snad je nevěra, ne?

Myslíte? Nevěra s ženou je nevěrou k muži? S Robertkem, to je taky nevěra k muži? Co to povídám, vyškrtněte to prosím, omlouvám se. Vracím se k hlavní linii románu. Skupina žen v Česku zorganizuje ženské politické hnutí jen se šesti srozumitelnými body volebního programu. Pro potřeby žen a ve prospěch mužů, protože šťastná žena je pro muže významnější. Zkuste proti tomu brojit. Hnutí je masové, rozšíří se jak požár savanou, zasahuje až do nejvyšších pater české politiky a ohrožuje levici, pravici i populistický střed. Román je na pozadí všemožných ženských osudů věnovaný cestě ženského hnutí až k volbám do Parlamentu. V reálném právním a ekonomickém prostředí politiky České republiky. Dalo by se to zrealizovat. Byla by to moooc zajímavá politická strana.

Panebože! To by šlo?

Proč ne? Ženské hnutí se jmenuje We Want a dá se skandovat. We want freedom, we want respect, we want a better world, we want cokoli a kdykoli a kdekoli. Co? Vstoupila byste do něj?