Robert Cichowlas

Robert Cichowlas
Foto: Archiv autora

Robert Cichowlas (*1982) se narodil, vystudoval kulturologii, oženil se, zplodil dvě děti, a to všechno v Poznani, kde žije dodnes. Pracuje jako vedoucí redaktor v nakladatelství Replika, do nějž přivedl několik zahraničních hororových autorů a pomáhal při vydávání antologií hororových povídek (série hororových antologií s mezinárodní účastí 11 cięć, 13 ran, 15 blizn a 17 szram). Hororový žánr obecně podporuje jako překladatel, redaktor i recenzent. Přispíval do několika časopisů (Grabarz Polski) a na internetové stránky.

Fascinuje ho létání, absolvoval několik hodin na trenažéru dopravního letadla, tu a tam tuto zálibu propašuje do své tvorby. Je velikým milovníkem piva a tvorby Grahama Mastertona. Společně s Piotrem Pocztarkem napsal knihu věnující se tomuto britskému spisovateli Masterton. Opowiadania. Twarzą w twarz z pisarzem (2011).

Robert Cichowlas ve své tvorbě upřednostňuje spíš atmosférické a nadpřirozené prvky než gore. Rád si taky hraje a baví se, tu a tam zachází do nevážných vod. Jeho příběhy se tak prohání dinosauři, dvouhlaví aligátoři nebo lidé s podivnými zálibami. Jeho prvním vážným vstupem do bizarro fiction byla povídka Duckfucker, která získala svůj vlastní facebookový profil a dočkala se pokračování. Napsal několik drabble povídek. Publikoval v časopisech, na internetu a ve více než desítce antologií.

Knižně debutoval společnou povídkovou sbírkou s Robertem Kucharczykem W otchłani mroku (2006), následovala další společná povídková sbírka Sępy (2009), tentokrát M. Rostockým. První román Szósta era vydal v roce 2011, ve stejném roce vyšel i jeho společný román s Kazymierzem Kyrczem Efemeryda. Samostatně vydal dvě povídkové sbírky: Wylęgarnia (2013) a Upiorna uczta (2018), elektronickou novelu Pokuta (2013) a romány Opętana (2018) a Dwugłowy aligator (2018). Česky Cichowlasovi vyšly povídky v 10., 11. a 28. čísle časopisu Howard a v antologiích Třináctá hodina (2013), 66+6 hororů ve sto slovech (2014) pro níž napsal i předmluvu a Za tebou (2016).

Autor medailonku: Honza Vojtíšek

Robert Cichowlas v nakladatelství Golden Dog

Městečko