RECENZE: Cizinci

Autorka recenze Cizinci: Ivana Gašparíková

Nakladatelství Golden Dog se dlouho zabývalo vydáváním děl tuzemských autorů zaměřených převážně na horor. V roce 2021 se však hodně změnilo a Golden Dog v čele s Martinem Štefkem sáhl i do vod zahraničních autorů, kteří u nás nejsou natolik známí. Prvním autorem se stal Mort Castle, který v ČR publikoval pár povídek. Jedná se o spisovatele, za kterým jsou mnohé úspěchy jako ocenění Bram Stoker Awards, ceny Black Quill, byl nominován na Audie, cenu Shirley Jackson, cenu International Horror Guild a Pushcart. Jednoduše řečeno, tento převážně povídkový umělec rozhodně ví, co dělá a řemeslu rozumí. Více o Mortovi Castleovi si můžete přečíst v rozhovoru. Nyní se společně podíváme na Castleovo první román Cizinci, který pro nás přeložil Martin Štefko.

Jsou mezi námi

Existují mezi námi. Jsou nebezpeční, jsou nenápadní a mají masky, které schovávají jejich pravou tvář, tvář bestie. Jsou to Cizinci! Lidé s podstatou zla, kteří jen vyčkávají. Patří mezi ně i Michael Louden a v roli milujícího otce, manžela a souseda čeká na to, až čas Cizinců přijde, a pak nebude potřeba se ukrývat.

Kniha je rozdělná do dvaceti očíslovaných kapitol se startujícím prologem a ukončujícím epilogem. Styl vyprávění byl pojatý v er-formě a román sleduje linii Michaela Loudena a jeho ženy Beth Louden. Žánrově bych publikaci zařadila spíše mezi drsnější thrillery.

Kdo jsou hlavní hrdinové?

Pojďme se podívat na postavy, které nám Cizinci nabízí. Čtenáře navštíví Michael Louden, muž ve středních letech s baráčkem, milou ženou v domácnosti, dvěma krásnými dcerami a jedním postraším sousedem, jenž má vždy chlazené pivo. Michael se jeví jako velice sympatická postava s citem pro rodinný život. Ale je to pouze klamná iluze. Mort Castle nám bez servítek ukazuje i druhou tvář této postavy, tvář Cizince, který prahne po násilí a krvi a jako terč si vybral vlastní rodinu. Musím uznat, že jsem se dlouho nesetkala s charakterem, který se odhaluje hned na začátku knihy. Mohlo by se zdát, že již nemá čím překvapit a přitáhnout pozornost. Je pravda že Michael Louden nepřekvapuje svým vývojem, ale naopak šokuje svou chladnokrevností.

Druhou hlavní aktérkou Cizinců je Beth Louden. Ženská hrdinka se nachází v bodě, kdy chce svému životu dát i jiný směr než jen péči o domácnost. Každopádně na začátku příběhu nalezneme Beth na pochybách o tom, kdo je její manžel a rodinné napětí má prostor eskalovat. Postava Beth je velice sympatická. Vždyť je to žena, která se postupně nachází ve větším smrtelném nebezpečí, a i přesto bojuje jako lvice.

Kdo jsou Cizinci?

Celý příběh má čtenář na dlani úplně od začátku. Ví, kdo jsou Cizinci, ví, co se bude dít, jen čeká, kdy to bouchne. Autor graduje napětí postupně, nechává nás sledovat rodinu Loudenových, do které se vkrádají nejistota a strach. Násilné scény nejsou tak barvité, jak si fanoušci Golden Dog zvykli. Kniha se spíše zaměřuje na psychiku a atmosféru. Po dočtení se může jednoduše stávat, že přestanete věřit i svému domácímu mazlíčkovi, protože, co když tu svou náklonost jen hraje?

S románem jsem velice spokojená, příjemně se čte, zbytečně nezahýbá do hluchých míst, ale někdy se vyprávění trochu vleče. Je to takový vytrvalostní běh, kdy pojistíte start a cílovou rovinku. Takže pokud bych to shrnula, Cizinci překvapí svou krutostí a absencí lítosti. Proto ji vroucně doporučím všem, kteří rádi čtou thrillery s překvapivými konci, ale také hororovým nadšencům.

Anotace

Mort Castle, veterán americké hororové školy, se českému čtenáři představuje románem Cizinci.

Máte rádi svého souseda? Možná má rád i on vás. Anebo si představuje, jak vám drtí lebku kamenem. A pak jsou tu Cizinci. Sousedi, kteří si nic nepředstavují. Tihle sousedi jednají. Kosti praskají a krev teče. A to je pouze začátek, protože to nejhorší teprve přijde…

Vydalo: Nakladatelství Golden Dog

Grafické zpracování: Michal Březina

Počet stran: 281

Žánr: Thriller, horor