RECENZE: Vymazlené vraždy

Jak už to má Golden Dog ve zvyku, odhaluje nám nové a neznámé autory. Především hororové nakladatelství, ale vystřeluje na knižní trh i tituly, které mají k hororu celkem daleko. Není tomu ani jinak u knihy Vymazlené vraždy od Milana Skály. Spisovatele jsme si vyzpovídali v rozhovoru a ledacos jsme se o něm dozvěděli. V září pak můžeme očekávat jeho nový sci-fi román Jednou se to stane. Na pole beletrie se Milan Skála vydává poprvé a neohroženě se třemi krátkými povídkami v detektivním žánru. Jak se autor zvládl na pár stránkách poprat s tolika složitými vraždami? A nestane se mrtvým mužem u čtenářů právě Skála? Na to se podíváme v recenzi.

Autor: Ivana Gašparíková
Autor: Ivana Gašparíková

Morální kodex

V prvním mordu se setkáte se dvěma pachateli, které se policisté pokouší usvědčit z vraždy pedofila Bolka Adamczyka. Jenže mordparta má problém, jak dokázat vraždu, když oba podezřelí mají neprůstřelné alibi? Major Tomáš Uc je nucen si na pomoc povolat bývalého kolegu Jana Krupu. Budou na to stačit?

Povídka je psána v er-formě s velkou mírou dialogů. Díky tomu se ze čtení stává doslova maraton. Milan Skála představuje vraždu ze msty, kde je motivace jasná jako facka a čtenář vlastně hned na začátku ví, co se stalo a kdo za tím stojí. Možná nastane otázka “Proč to teda číst?”. Autor vsadil na prokazování viny a rekonstrukci toho, jak k vraždě došlo. Tedy si vzal to nejtěžší z detektivního žánru – modus operandi a detailně a velice logicky jej vykresluje tak, až se i čtenářovi začne kouřit z hlavy. Nemusím říkat, že právě na tomto vyhoří spousta spisovatelů detektivek anebo je jednoduše natolik překombinují, až v tom není logika.

Co v Morálním kodexu ale pokulhává jsou některé dialogy, které bez přídavku hodících se emocí vypadají jako robotické, a tedy trochu neuvěřitelné a ploché. I na tom je dobré, že se to týká jen té trochy omáčky kolem, kterou tam autor poskrovnu přidal.

Mohla bych vás milovat

Vztahová dramata jsou v detektivkách žádané a vyhledávané. Očekávání svým čtenářům splnil i Milan Skála a dílo Mohla bych vás milovat představuje chytré zabití vlastní manželky narafičené tak, aby to bylo téměř dokonalé. Děj vyprávěn třetí osobou ukazuje vychytralou milenku, hloupoučkého manžela, ale zato chytrou ex tchýni detektiva Bauera.

Mohla bych vás milovat má už více příběhu okolo a lépe se seznamujeme s postavami. Tam, kde autor nešetří logikou, šetří stránkami, takže jakmile se začtete, je konec.

Vědma

Trojúhelníky, byť milostné nebo pracovní, mohou být někdy složité a složitější o to více, když je jeden z nich zavražděn. Policie tak na stůl dostává případ, který ani pro čtenáře není okamžitě objasněný a vyšetřování může začít. Oznamovatel vraždy a druhá společnice jsou v hledáčku, ale kdo z nich je pachatel?

Pravda je někdy jiná, než se na první pohled může zdát. Milan Skála rozehrává velice napínavou hru, kdo z manželů Zikových zavraždil třetího společníka jejich firmy Václava Antoše. Vše ukazuje na manželku a ta se ke zločinu teoreticky přiznává, neboť přesně ví, jak se událost stala. Ale vážně to byla ona, kdo střílel, nebo snad má věštecké schopnosti?

V povídce Vědma se setkáte s velice promakanou myšlenkou, a kdyby se náhodou stalo, že budete dumat nad tím, jak přesně se to myslelo, tak je k náhledu i drobný plánek. Za mě to Skála dokázal dobře vylíčit, takže ani není potřeba.

Takže co nabízí útlá knížečka s třemi případy a čím Milan Skála zaujme především? Určitě smekám klobouk nad promyšleností všech vražd. Ve Vymazlených vraždách panuje tak tvrdá logika, až z toho mrazí, a je třeba podotknout, že buďme rádi, že se Skála nevydal na dráhu zločince, ale spisovatele. Je škoda, že jsou příběhy krátké, neboť si dokážu představit z každého obstojný detektivní román.

Knihu rozhodně doporučuji, je fakt vymazlená!

Vymazlené vraždy
Autor: Ivana Gašparíková

Anotace

Kdo zabil známého pedofila, policie už zjistila. Podaří se jí to však prokázat?

Kdo znásilnil a zavraždil mladou ženu?

Specialistka na balistiku zastřelila svého obchodního partnera, jenže o tom vůbec neví…

Tři vraždy, s nimiž si pachatelé vyhráli a dovedli je k hranicím dokonalosti. Dokáže pražská kriminálka vrahy usvědčit?

Vydalo: Golden Dog

Počet stran: 160

Žánr: detektivka

Kniha na Databázi knih.