RECENZE: Hřbitov trpaslíků

Autorkou recenze Hřbitov trpaslíků je Ivana Gašparíková.

Petr Boček má v nakladatelství Golden Dog pár celkem slušných zářezů. Nejprve nás poctil svým románem Mízožravci, kde jste se báli všeho, co je zelené, a pak v tandemu s Honzou Vojtíškem sestavili sbírku básní Umrlčí věnec. Před koncem roku 2021 přichází s bizarre hororem Hřbitov trpaslíků s naprosto skvělou obálkou od Michala Březiny, která ve mně evokuje pole plné vlčích máků. Jak se popral autor s žánrem, který tuzemští autoři píšou… tedy nepíšou? Bude to spíš parodie, nebo se u toho budete bát? Tak si pojďme titul přiblížit.

Hřbitov trpaslíků
Foto: Ivana Gašparíková

Co s trpaslíky?

Krušné časy pro trpaslíky začaly integrováním do lidské rasy. Gnómové, jak je lidstvo nazývá, si musejí najít ve velkém světě svůj malý prostor k životu. O tom ví své i trpaslík Odon, který právě zakládá se svou vzácnou trpaslickou rodinu. Na těhulce je to už pěkně vidět, a proto je pro Odona šok, když jeho poklad beze stopy zmizí. On je rozhodně trpaslíkem činu a zahajuje okamžité pátrání. Aby toho nebylo málo jeho cesta se kříží s mužem, jehož koníčkem je smrt, a s otcem dívky, kterou zabil takzvaný vrah andílků. Co všechno mají společného? A proč se jejich osudy střetávají právě u únosu trpaslice Helgy?

Hřbitov trpaslíků je vedený ve třetí osobě z pohledů tří hlavních postav, které nemají na první pohled vlastně nic společného, kromě toho, že jsou muži. Děj se začíná odvíjet pár dní před Dušičkami a autor nás vtahuje do svého bizarního světa. Na konci románu jistě nepohrdnete přílohou: MANUÁL INTEGROVANÉHO GNÓMA.

Proplétající se osudy

Knihu je třeba číst pozorně, a to zejména hned na začátku, aby vám neuniklo, kam koho zařadit. Jak jsem již zmiňovala, setkáte se třemi hlavními aktéry. Petr Boček vám zprostředkuje setkání s Eduardem Květem. Ten už si jako malý chlapec zakusil, co je být nemilován, terorizován a znevažován, a to svou matkou. Je tedy jasné, že jeho budoucnost je sečtena podtržena a navlečená do úchylného kabátku. Eduard je představován od dětského věku do dospělosti a z Bočkova arzenálu podivínů a bláznů se jedná o vážně povedeného magora.

Pak tu máme trpaslíka Odona, který nejenže pátrá po své Helze, ale také čtenáři ukazuje, jak se trpaslíkům žije mezi lidmi. Je znatelné, že si spisovatel s myšlenkou zařazení trpaslíků do našeho světa pohrával na vyšší úrovni než jen ve snaze napsat obstojný příběh. Dozvíme se mnohé, například, jaký standard bydlení mají, anebo proč s sebou nosí vlaječku. Trpaslík je na svůj vzrůst odvážný, a to mu přidává na oblibě.

Posledním lidským protagonistou je Richard Kustoš. Zoufalý a žalem zdrcený otec, který přišel o dceru tím nejohavnějším způsobem… dostala se do spárů vrahovi andílků. Ten je pověstný unášením a zabíjením mladých dívek.

Při putování titulem potkáte trpasličí magii, ghúly, smrt ve všech podobách, kanibalské dvojče, ale také krev nebo prodávání trpaslic na sexuální hrátky. Prostě je fakt na co se těšit. Boček na stránkách ukrývá doslova hororové švédské stoly.

Na závěr recenze Hřbitov trpaslíků

Autor ví, co dělá. Píše čtivě, poutavě a má spoustu zajímavých a originálních nápadů. Hřbitov trpaslíků v sobě ukrývá i špetku humoru, který způsobí ono zkřivení rtů v náznaku úsměvu. V útlé knize běží dějové linie nejprve samostatně, ale na závěr se spojují v jedno velké finále. V tomto podání se ani nepokoušíte odhadovat, jak to celé dopadne, jen se necháváte unášet na vlně prapodivných událostí. Z mého pohledu už mi konec přišel překombinovaný. Příběhy, které byly načrtnuté, by si skoro zasloužily vlastní knihu.

Hřbitov trpaslíků rozhodně doporučuji. Po dlouhé době u Golden Dog zase vyšel horor, a to ještě bizzare, takže směle do toho! Pokud byste potřebovali o Petrovi více informací, neboť se bojíte, co všechno vám svou tvorbou provede, přečtěte si rozhovor. A na Dušičky si pak kupte jeho román!

Anotace

Co svede dohromady trpaslíka, kterému unesli přítelkyni, odborníka na hřbitovy a pohřbívání, sužovaného despotickou matkou, a zoufalého otce, jemuž někdo z hrobu ukradl tělo zavražděné dcery? Jakou roli v tom všem hraje mystický Lovec, ghúlové a trpasličí magie? Mohou mrtví zpívat „Holka modrooká“? Kdo je „vrahem andílků“? To vše se dočtete v černohumorně laděném horrorovém románu Hřbitov trpaslíků.

Co všechno může člověka přivést ke zlu? Chtíč, zoufalství, pomsta, ochranitelský komplex či touha po lepším životě…

Vydalo: Nakladatelství Golden Dog

Počet stran: 188

Žánr: bizzare horor

Odkaz na databázi knih.