Łukasz Radecki

Łukasz Radecki
Foto: Archiv autora

Łukasz Radecki (*1979) je spisovatel, učitel, muzikant, redaktor a publicista. Na univerzitě Mikuláše Koperníka vystudoval polštinu s pedagogickým zaměřením, na Gdaňské univerzitě historii. Aktivně hraje v několika metalových kapelách, složil hudbu k několika hororovým filmům, vydal dvě sólové desky. Přispívá do hudebních časopisů a na internetové stránky věnující se hororovému žánru. Milovník H. P. Lovecrafta a Pink Floyd. Jeden z průkopníků moderního polského hororu, který ve své tvorbě propojuje sociální angažovanost s estetikou gore. Ve své tvorbě preferuje realistickou makabróznost typu The Texas Chainsaw Massacre.

„Horor může být extrémně brutální, nechutný, odporný, bez okolků ordinérní, ale musí mít nějaký smysl, odkaz. Bez něj je pouze idiotskou oslavou násilí,“ prohlásil v rozhovoru pro 11. číslo časopisu Howard. Nevyhýbá se však ani nadpřirozeným zápletkám a poslední roky v Polsku populární slovanské tematice. Čemu se („jak jen můžu“) snaží vyhýbat, jsou erotické scény. Podle doslovu k jeho erotické povídce ve sbírce Królestwo gore napsal všeho všudy čtyři takové scény.

Literárně debutoval básnickou sbírkou Ad Noctum (1996), následovala elektronická sbírka hororových povídek Kraina bez Powrotu: Opowieści niesamowite (2009). Od té doby přispěl do bezmála dvaceti povídkových antologií, vydal několik povídkových sbírek (Horror klasy B, Królestwo Gore), hororových románů (Nienasycony, Odium,série Bóg, Horror, Ojczyzna) a dobrodružných fantasy románů (Jotka – łowca smoków. Smoki wysp brytyjskich, série Plemiona). Několik knih napsal společně s jinými autory. S Kazimierzem Kyrczem Jr. povídkovou sbírku Lek Na Lęk (2011), s Tomaszem Siwiecem Sakrament okrucieństwa cz. 1 (2016). Nejplodnější spolupráci navázal s Robertem Cichowlasem, s nímž napsal sbírku novel, vzdávající hold tvorbě H. P. Lovecrafta, Jamese Herberta, Stefana Grabińského a Cliva Barkera Pradawne zło (2014) a romány Miasteczko (2015), Zombie.pl (2016) a Zombie.pl 2 (2017). Česky Radecki publikoval povídky v 1. a 40. čísle časopisu Howard, v elektronické antologii Třináctá hodina (2013) a společnou povídku s Honzou Vojtíškem v knize Sešívance (2018).

Autor medailonku: Honza Vojtíšek

Łukasz Radecki v nakladatelství Golden Dog

Městečko